Obiektywy o przesuwanej i pochylanej osi

Niegdyś aparaty przeznaczone do celów profesjonalnych miały podwójne miechy, co pozwalało na ustawienie czołówki obiektywu pod dowolnym kątem. W aparatach takich nastawiało się ostrość w oparciu o regułę Scheimpfluga. Zgonie z tą regułą płaszczyzna błony, płaszczyzna główna obiektywu i płaszczyzna ostrości fotografowanego obiektu muszą przecinać się wzdłuż jednej prostej.

Pierwszym urządzeniem umożliwiającym skłon obiektywu i przystosowanym do lustrzanek małoobrazkowych był Varioflaex I. Natomiast Varioflex II pozwalał jeszcze dodatkowo na przesuwanie obiektywu względem korpusu aparatu. Oba typy urządzeń były wyposażone w obiektywy Schneider - Angulon 6,8/65 mm i Symar 5,6/100 mm.

Nieco później firma Canon wyprodukowała nie urządzenie, lecz zwarty obiektyw Canon TS 2,8/35 mm, mocowany bezpośrednio do aparatu. Można go było pochylać względem osi optycznej aparatu oraz przesuwać równolegle w prawo i w lewo o 11 mm, a także obracać o 90 stopni ( zaskoki co 30 stopni). Zaletą tego obiektywu była krótka ogniskowa 35 mm, co pozwalało na wyrównanie perspektywy przy fotografowaniu obiektów architektonicznych czy reprodukowaniu dokumentów usytuowanych pod pewnym kątem w stosunku do aparatu. Zachowana przy tym była ostrość napisów – tak u dołu, jak i u góry – dzięki możliwości ustawienia aparatu, obiektywu i fotografowanego obiektu zgodnie z regułą Scheimpfluga.

Innym obiektywem nadającym się do fotografowania wysokich obiektów architektonicznych był PC-Nikkor 2,8/35 mm firmy Nikon. Został on tak skonstruowany, że można go było przesuwać w dowolnym kierunku, co pozwalało usunąć przerysowania perspektywiczne w postaci zbiegających się pionowych linii obrazu.

Nowe typy obiektywów szerokokątnych o możliwości przesuwania lub pochylania osi optycznej obiektywu w stosunku do osi optycznej aparatu noszą nazwę Shift. Niezależnie od stopnia pochylenia czy przesunięcia osi optycznej są one sprzężone z układem automatycznym aparatu fotograficznego.

WRO KOMP

Serwis laptopów, komputerów stacjonarnych, drukarek, monitorów, aparatów fotograficznych, lustrzanek, obiektywów, tabletów, gimbali, akcesoriów foto

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

SERWISUJEMY WSZYSTKIE MODELE LAPTOPÓW

Kliknij na logo, aby poznać najczęstsze usterki, a także listę modeli z którymi mieliśmy do czynienia.

medion.png
msi.png
maxdata.png
lg.png
lenovo.png
nec.png
packard.png
toshiba.png
sony.png
samsung.png
panasonic.png
ibm.png
hp.png
benq.png
california.png
asus.png
aristo.png
apple.png
compal.png
compaq.png
gericom.png
gateway.png
fujitsu.png
dell.png
acer.png